چیلر تهویه مطبوع

تهویه مطبوع و چیلر

تهویه مطبوع به زبان ساده یعنی آماده کردن هوای یک محیط برای زندگی یا انجام فعالیت انسان. در واقع هدف از نصب یک سیستم تهویه مطبوع کنترل دما و رطوبت محیط است. بر پایه فصول گرم و سرد سال دما و رطوبت مطلوب محیط برای انسان، شرایط طرح داخل نامیده میشود.
چیلر تهویه مطبوع دستگاهی است که توسط آن در ابتدا آب در یک سیکل بسته خنک شده و سپس آب به عنوان یک مبرد ثانویه به جذب گرما از محیط و رساندن محیط به شرایط طرح داخل میپردازد.
به طور کلی دو نوع چیلر جذبی و تراکمی وجود دارد. در این قسمت منظور از واژه چیلر، چیلر تهویه مطبوع از نوع تراکمی است.
یک چیلر نیز همانند هر سیستم برودتی دارای سه قسمت مهم: کمپرسور، اواپراتور و کندانسور است. در اواپراتور به واسطه مبرد موجود در سیکل برودتی، آب خنک شده و با گردش آب در فن-کویل های نصب شده در محیط باعث خنک شدن محیط میگردد.

تناژ چیلر
معمولا چیلرها بر حسب تناژ برودتی اسمی آنها نامگذاری شده و به فروش میرسند. یک تن تبرید عبارتست از مقدارگرمایی که از 1 تن آب صفر درجه باید گرفته شود تا در 24 ساعت تبدیل به یخ صفر درجه شود.
در اغلب موارد میزان تناژ اسمی چیلر با تناژ واقعی آن تفاوت دارد و در برخی موارد این میزان اختلاف حتی به 50 درصد هم میرسد. هرچه دمای کندانس چیلر از 30 درجه سانتیگراد فاصله گرفته و بیشتر شود ظرفیت برودتی کمپرسور افت کرده و میزان تناژ واقعی چیلر از تناژ اسمی آن فاصله میگیرد.
از آنجاییکه هر 1 اسب کمپرسور با مبرد R22 در ایده آل ترین شرایط تهویه مطبوع میتواند 1 تن تبرید برودت ایجاد کند در نتیجه ظرفیت برودتی یک چیلر که دارای 3 دستگاه کمپرسور 40 اسب بخار است، 120 تن اسمی تبرید نامیده میشود درصورتیکه تناژ واقعی این چیلر با کندانسور هوایی و مبرد R22 در منطقه حاره ایی و گرم 75 تن واقعی یا حتی کمتر از آن خواهد شد.

پارامترهای مرجع در طراحی چیلر
کمپانی کریر آمریکا به عنوان یکی از مراجع مهم و یکی از اولین کمپانیهای قدرتمند ارائه دهنده سیستمهای تهویه مطبوع میباشد. از آنجائیکه تنوع آب و هوایی کشور ایران بسیار شبیه کشور آمریکا است، بنابراین اعدادی که به عنوان مرجع توسط کمپانی کریر در تهویه مطبوع ارائه شده است منطبق بر شرایط آب و هوای کشور ما نیز هست.
دمای تبخیر مبرد در اواپراتور DX چیلر حول و حوش 2+ درجه سانتیگراد است بنابراین فشار ساکشن در چیلر تهویه مطبوع بر مبنای مبرد R22 معادل 60 الی 65 پی.اس.آی خواهد شد و دمای آب خروجی از اواپراتور آبی چیلر تهویه مطبوع 7+ درجه سانتیگراد (45 درجه فارانهایت) و دمای آب برگشت به اواپراتور 13+ درجه سانتیگراد (55 درجه فارانهایت) در نظر گرفته میشود.

در رفرنسهای ارائه شده توسط کمپانی کریر همچنین دمای آب برگشتی از برج خنک کن تقریبا برابر 29.5+ سانتیگراد (85 درجه فارانهایت) و دمای رفت آب به سمت برج خنک کن 35+ درجه سانتیگراد (95 درجه فارانهایت) ذکر شده است. همچنین در کندانسور آبی دمای کندانس به طور متوسط 15 درجه فارانهایت گرمتر از متوسط دمای ورود و خروج آب به کندانسور آبی میباشد. طبق داده های بالا دمای کندانس معادل: 85F + 95F) /2] + 15F = 105F)] یعنی 40.5+ درجه سانتیگراد (105 درجه فارانهایت) خواهد شد.

چیلر با اواپراتورهای فلادد (Flooded) و انبساط مستقیم (DX (Direct expansion
اواپراتور آبی چیلر در دو نوع فلادد و DX ساخته میشود. در اواپراتورهای DX عضوی بین قسمت پرفشار و کم فشار سیستم در ورودی به اواپراتور قرار گرفته و دبی مبرد ورودی به اواپراتور را کنترل میکند. این عضو به طور کلی Metering device نامیده میشود که انواع و اقسام مختلفی از قبیل: شیر انبساط ترموستاتیکی و اتوماتیک و برقی– لوله کپی – اریفیس و .... را شامل میشود. مایع مبرد از کندانسور وارد این عضو شده و بعد از عبور از آن به مخلوط مایع و بخار کم فشار تبدیل شده و در اواپراتور با تبخیر مایع برودت ایجاد میشود.
اما ساختار اواپراتورهای فلادد که در برخی منابع از آنها به اواپراتور تر (Wet evaporator) نیز نام برده شده کمی متفاوت است. در این مدل، اواپراتور پر از مایع کم فشار شده و به واسطه سیرکوله طبیعی و تبدیل مایع به بخار درون اواپراتور یا به واسطه سیرکوله اجباری توسط یک پمپ، مایع به بخار تبدیل شده و از آب درون اواپراتور گرماگیری میشود.
معمولا در کنار اواپراتورهای فلادد یک شیر شناوری (که در دو نوع High pressure و Low pressure موجود است) نصب میگردد که میزان سطح مایع درون اواپراتور را کنترل میکند.
در نهایت اینکه معمولا از اواپراتورهای فلادد در چیلرهای بزرگ استفاده میشود که راندمان بالاتری نسبت به اواپراتورهای DX دارد ولی عیب اینجا است که این مدل چیلرها نیاز به شارژ خیلی بیشتری از مبرد نسبت به چیلرهای دارای اواپراتور DX هستند.

جهت هر گونه پشتیبانی فنی در زمینه چیلرهای تهویه مطبوع با ما در تماس باشید.

صفحه ما در اینستاگرام

چکیده

در اغلب موارد تناژ اسمی چیلر با تناژ واقعی آن تفاوت دارد و گاهی میزان این تفاوت به 50 درصد هم میرسد. برای نمونه ظرفیت واقعی یک چیلر 120 تن اسمی با کندانسور هوایی که دارای 3 دستگاه کمپرسور 40 اسب بخار است در منطقه حاره ایی، 75 تن واقعی یا حتی کمتر از آن خواهد بود.