0 امتیاز
259 بازدید
توسط (510 امتیاز)
باعرض سلام وخداقوت.جناب مهندس مرتض نیا  گرامی درسردخانه ها یا چیلرهایی بادمای بسیارپایین نوع روغن کمپرسوریاویسکوزیته تفاوتی خواهدکردیاخیر ؟

1 پاسخ

+1 امتیاز
توسط (7.2k امتیاز)
سلام جناب والی،
در درجه اول و مهمترین چیز، وقتی یه کمپانی یک کمپرسوری رو میسازه و عرضه میکنه یه روغن هم برای کار با اون کمپرسور پیشنهاد میده.
برای نمونه کمپانی کریر روغن 3GS ، کمپانی بیتزر روغن 4GS ، کمپانی کوپلند 3GS و ... رو برای کار کمپرسورهاشون پیشنهاد میدن و توی این پیشنهاد حرفی از دمای اواپراتور نیست که مثلا اگه دمای اواپراتور بالای صفر بود این روغن رو استفاده کنید و اگه دمای اواپراتور زیر صفر بود یه روغن دیگه استفاده کنید.
اما اینجا یه نکته وجود داره، روغنها یه پارامتری دارند به اسم Pour point که بر حسب درجه دما این پارامتر عدد گذاری میشه، مثلا راجع به روغن 4GS سانیسو عددی که توسط کمپانی سازنده تحت عنوان Pour point (که از اون تحت عنوان نقطه "ریزش" هم نام میبرن) بیان میشه برابر 40- درجه سانتیگراده. یعنی در 40- درجه سانتیگراد و پایین تر روغن شروع میکنه کم کم به سفت شدن و ویسکوزیتش بالا میره و از حالت مایع بودن کم کم در میآد.
پس اگه قراره مثلا شما یک سیستم تخصصی برودتی در 60- درجه سانتیگراد درست کنید قطعا باید به نقطه ریزش روغنتون توجه ویژه ای داشته باشید.
از این نکته که بگذریم، اغلب سیستمهای برودتی که ما استفاده میکنیم معمولا انتهاش همون 40- سانتیگراده مگر سیستمهایی با مصارف خاص.
بنابراین از کلیه صحبتهای بالا نتیجه میگیریم، برای شارژ روغن هر کمپرسور تنها به پیشنهاد سازنده کمپانی توجه میکنیم و این ربطی به زیر صفر یا بالای صفر بودن اواپراتور نداره.

امیدوارم پاسخ کافی بوده باشه.
توسط (510 امتیاز)
بله قطعا همینطوره که میفرمایید بنده هم تفکرم بردماهای خاص بود که متوجه فرمایشات شما شدم  وسپاس ازشما
توسط (360 امتیاز)
با عرض سلام و تشکر از پاسخگویی و اموزش های خیلی خوب جناب مرتضی نیا
با این وجود و بحث نقطه ریزش روغن پس قطعا ما در سیستم های تونل انجماد چون دما اواپراتور پایین تر 40- هست قطعا تو برگشت روغن مشکل برمیخوریم؟
ایا در سیستم های تونل انجماد روغن خاصی باید استفاده بشه یا تمهیدات خاصی باید اندیشیده بشه؟
به بازرگانی جنرال کول خوش آمدید. اين صفحه مکانی برای پرسش سوالات فنی برودتی و دریافت پاسخ از ادمین سایت و دیگر کاربران این مجموعه است
...